Produkty

Khadi henna

Co to jest henna?

      Jest to naturalny barwnik pochodzący z roślin, który powstaje w wyniku połączenia sproszkowanych pędów oraz liści lawsonii bezbronnej, który wykorzystywany jest do nadawania barwy włosom oraz skórze. Jej profesjonalna nazwa to Lawsonia inermis albo także Lawsona alba. Jest to duży krzew, który rośnie w gorącym klimacie Afryki oraz Azji Południowej. Zdecydowanie największa ilość barwnika wytwarzają pięcioletnie oraz młodsze krzewy, które wzrastają w temperaturze od 35 do 45 stopni. Podkreślić należy także fakt, że pojawia się ona także, w trochę chłodniejszym klimacie, jednakże stężenie określonego barwnika jest w tych częściach zdecydowanie mniejsze. W liściach określonej rośliny znajduje się barwnik czerwono-pomarańczowy, który wpływa na koloryzowanie naszego naskórka, a ponadto włosów. Ważną kwestią jest również to, że jest on bezpieczny dla naszego zdrowia i bardzo rzadko wpływa na powstawanie reakcji alergicznych. Henna sprawia dodatkowo, że nasze włosy są odżywione, piękne, grubsze oraz lśniące. Wpływa również na wydobywanie głębi kolorów z naszych włosów. Ponadto jest mniej inwazyjna niż zwyczajne farby do koloryzacji kosmyków.

Henna – historia

       Informacje o zbawiennym o dobroczynnym działaniu henny maja swoje korzenie już z okresu sprzed 800 lat. Natomiast powszechnie wykorzystywana była ponad 5000 lat temu. Roślina ta znana była zarówno w starożytnym Egipcie, ale także w Indiach, Pakistanie oraz na terenach Dalekiego Wschodu. Stosowana była nie tylko przez kobiety do zdobienia włosów, paznokci czy skóry, ale także wojownicy Masajów. Wykorzystywali oni hennę do ukrywania twarzy i podkreślenia swojego statusu plemiennego. W starożytnym Egipcie była ona wykorzystywana przez faraonów do zdobienia ich ciała. Średniowieczne Indie, to tereny, które znajdowały się niegdyś pod okupacją muzułmańską. Wówczas to stosowano hennę do oznaczania różnymi wzorami zamężne kobiety, aby oddzielić je od porwanych przez dziewic. Podkreślić należy fakt, że we współczesnych czasach henna takze ma swój udział w zdobieniu ciała. Obecnie jest ma ona powszechne zastosowanie w Indiach do zdobienia stóp, dłoni, a także twarzy. Stanowi ona pewną formę modlitwy, w celu zapewnienia młodej parze pomyślności. W Maroku natomiast brzemienne kobiety, które pragną zadbać o pomyślność swojego potomka malują specyficzne znaki na kostkach nóg.

Jaką hennę wybrać?

     Bardzo ważną kwestią jest to, żeby wybrać hennę bardzo dobrej jakości. Trzeba dokładnie przyjrzeć się produktowi, który się nabywa. Bardzo często w sklepach można znaleźć czarną hennę, która jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. Wszystko uzależnione jest od rodzaju barwników dodawanych do określonego produktu. W sytuacji, gdy w hennie zawarte jest indygo, to możemy być przekonani że nic złego nam się nie stanie. Przykładem dobrej jakości takiego produktu jest khadi henna. Jest to w 100% naturalna henna, charakteryzująca się bardzo dobrą jakością. Khadi wpływa na odżywienie włosów, powoduje że stają się one wzmocnione, grubsze i bardziej odporne na negatywne działanie czynników zewnętrznych.